Etapeoversigt & tidsplaner

Nedenfor er der links til de enkelte etaper med oversigtskort og anslåede tidsplaner.

Da Tour de Bière startede i 2010 skulle det med "anslåede" tages meget alvorligt, men, nu hvor Touren køres for 10. gang, er planlægningsjuntaen efterhånden blevet så god til at lægge tidsplaner, at der kun bør forekomme mindre afvigelser fra det annoncerede. Der er dog altid den ukendte faktor - vejret - der kan spille ind.

Tidsplaner og ruter

.... kan du finde ved at klikke på datoerne nedenfor - efterhånden som de bliver klar ;-):

 

 1. etape - Lørdag d. 29. juni 2019:  Kolding Banegård - You'll never walk alone, Kolding - Beershoppen, Kolding - Bøgedal Bryghus - Den Belgiske Ølmand, Hesselager - Torstedhallen, Horsens 

 

2. etape - Søndag d. 30. juni 2019:  Torstedhallen, Horsens - Hangun Mikrobryggeri, Horsens - Skanderborg Bryghus, Skanderborg - Aarhus Bryghus, Viby J - Færge Aarhus-Odden - Odden Skole, Sjællands Odde

 

3. etape - Mandag d. 1. juli 2019:   Odden Skole, Sjællands Odde - Odden Bryg, Sjællands Odde - Bryghus No. 5, Holbæk - Hornbeer, Kirke Hyllinge - Herslev Bryghus, Roskilde - Idrættens Hus, Roskilde

 

4. etape - Tirsdag d. 2. juli 2019:  Idrættens Hus, Roskilde - Musicon Musikbryggeri, Roskilde - Thyras Bryg, Roskilde - Skands, Brøndbyvester - Carlsberg Laboratorium, Valby - Bus+Færge: København-Rønne - Bornholms Efterskole, Rønne

 

5. etape - Onsdag d. 3. juli 2019:  Bornholms Efterskole, Rønne - Hans Jeppsen, lokalformand Bornholm, Klemensker - Penyllan Brewery, Tejn - Svaneke Bryghus, Svaneke - Small Batch Brewing, Rønne - Bornholms Efterskole, Rønne 

 

6. etape - Torsdag d. 4. juli 2019:  Bornholms Efterskole, Rønne - Færge: Rønne-Ystad - Hönsinge Hantwerksbryggeri, Klagtorp - South Plains Brewing Compagny, Malmö - Tog: Malmö -Tårnby - People Like Us, København S - Brøndbyvester Skole, Brøndbyvester

 

7. etape - Fredag d. 5. juli 2019:   Brøndbyvester Skole, Brøndbyvester - Tapperiet BRUS, Nørrebro - Folketingets Øl Laug i Folketinget - Cafe Syd, Sydhavnen - Benzo Brew, Hvidovre - SpyBrew, Hvidovre - Bunker Beer, Hvidovre - Slowburn Brewing Co-op, Hvidovre - Brøndbyvester Skole, Brøndbyvester

 

8. etape - Lørdag d. 6. juli 2019:   Brøndbyvester Skole, Brøndbyvester - Flying Couch, København NV - Nørrebro Bryghus - Bicycle Brewing, København - Broaden and Build, Refshaleøen - Amager Bryghus, Amager - Brøndbyvester Skole, Brøndbyvester